Търсене
Моля, въведете името, адреса или БУЛСТАТ/ЕИК на предприятието, чийто отчет търсите и натиснете бутон "Търсене" !


Последна новина
Изпуснахте срока да публикувате декларация, че не сте извървашили дейност през 2021 г?
07 септември 2022 г
Ако сте изпуснали срока за публикуване на декларация, че не сте извършвали дейност през 2021 г по чл. 38, ал. 9, т. 2 от Закона за счетоводството (ЗСч)- 30-ти юни 2022 г, все още имате начин да изпълните изискванията на закона и да избегнете глоба.
ВАЖНО: Ако през 2020 г или 2021 г вече сте публикували такава декларация и продължавате да нямате дейност без прекъсване от тогава, не сте нарушили нищо и нямате задължение да публикувате нищо.
Тук става въпрос за тези, които са без дейност и въобще не се публикували до сега декларация, или след публикуването и, са въобновили дейността си и сега са я прекъснали отново.
КАКЪВ Е НАЧИНЪТ?
Възможността да се публикува Декларация по чл. 38, ал. 9, т. 2 от Зсч (декларация за липса на дейност или декларация за неактивност) е облекчение от общото задължение да се публикува Годишен финансов отчет от всяко предприятие. И тъй като е облекчение, изборът дали да се възползвате от него е Ваш. Ако не се възползвате от облекчението, за Вас остава задължението за публикуване на ГФО 2021 г до 30-ти септември 2022 г, съответно в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел- ТРРЮЛНЦ, ако сте вписани там, а за останалите в икономическо издание или интернет.
Ако постъпите по този начин и следващата година отново нямате дейност, трябва да публикувате до 30.06.2023 г декларация да липса на дейност през 2022 г
От „АВЕ КОМЕРС“ ЕООД

Въпроси и отговори
» Задължително ли е публикуването на ГФО за ДЗЗД без дейност?
» Пропуснали сме да си публикуваме отчетите за 2018, 2019 и 2020 г. Какво да направим?
» Пропуснали сме да си публикуваме отчетите в търговския регистър. Може ли да ги публикуваме при Вас, вместо това?
» Пропуснали сме да публикуваме декларация за липса на дейност до 30-ти юни. Можем ли да я публикуваме до 30-ти септември? вижте повече ..

|
Особености относно ГФО
ВАЖНО!!!
Задължително публикуваните ГФО, трябва да съдържат информацията, изисквана по чл. 25 от ЗСЧ, както следва:
- наименованието на предприятието,
- правната му форма,
- седалище и адрес на управление,
- информация, ако предприятието е прекратено,
- регистърът, в който предприятието е вписано- търговски регистър, регистър БУЛСТАТ и пр.,
- регистрационният номер на предприятието от този регистър,
- трите имена на ръководителя на предприятието и на съставителя на ГФО или на управителя на съставителя на ГФО, ако съставителят е счетоводно предприятие,
- ако това се изисква от друг закон, печатът на предприятието и ако ГФО е съставен от счетоводно предприятие, печатът и на счетоводното предприятие,
- ако предприятието подлежи на независим финансов одит- подписите и печатите на лицата, извършили одита.
От 01.01.2021 г, при съставянето на ГФО, подписите на ръководителя на предприятието, на съставителя на отчета и на лицата, извършили независимия финансов одит, ако има такъв, могат да бъдат електронни подписи, по смисъла на чл. 13 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги- ЗЕДЕУУ.
Годишните финансови отчети- ГФО на Едноличните търговци, които водят едностранно счетоводство и на микропредприятията, които не са извършвали дейност през отчетния период по смисъла на Параграф 1, т. 30 от Допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството, могат да се съставят и подпишат и от собствениците или съдружниците на тези предприятия.
Предприятията, които съгласно чл. 37 от Закона за счетоводството, подлежат на независим финансов одит, на основание чл. 38, ал. 3, задължително публикуват годишните си финансови отчети и доклада си за дейността във вида и с текста, въз основа на които одиторът е изразил становището си. На публикуване подлежи и пълният текст на одиторския доклад.
На основание чл. 38, ал. 5 от ЗСЧ, акционерните дружества /АД/, командитните дружества с акции /КДА/ и дружествата с ограничена отговорност /ООД/, които са средни или големи или предприятия от обществен интерес, публикуват и:
1. Информация за предложението на органа на управление за разпределение на печалбата или за покриване на загуба за предходната година и
2. Решението на общото събрание на акционерите/съдружниците за начина на разпределяне на печалбата или за покриване на загуба за предходната година.
На основание чл. 38, ал. 6 от Зсч., годишният финансов отчет на предприятие майка, което изготвя консолидиран финансов отчет, се публикува едновременно с консолидирания финансов отчет на групата, заедно с годишните доклади по глава седма към тях.
На основание чл. 51 от Зсч предприятията от обществен интерес, които са предприятия майки в голяма група, която към 31 декември надхвърля на консолидирана основа критерия за среден брой служители 500 души за финансовата година, включват в консолидирания доклад за дейността, консолидирана нефинансова декларация с информация по чл. 48, ал. 2 от Зсч.
На основание чл. 58 от Зсч, предприятията майки, които извършват дейност в областта на добивната промишленост или дърводобива от девствени гори и които са задължени да съставят консолидирани финансови отчети, съставят и консолидиран доклад за плащанията към правителства.
На основание чл. 61 от Зсч, предприятията майки на малки и средни групи, в които няма свързани предприя от обществен интерес, могат да не съставят консолидирани доклади за плащания към правителства.
.
|