Търсене
Моля, въведете името, адреса или БУЛСТАТ/ЕИК на предприятието, чийто отчет търсите и натиснете бутон "Търсене" !



Въпроси и отговори
» Задължително ли е публикуването на ГФО за ДЗЗД без дейност?
» Пропуснали сме да си публикуваме отчетите за 2018, 2019 и 2020 г. Какво да направим?
» Пропуснали сме да си публикуваме отчетите в търговския регистър. Може ли да ги публикуваме при Вас, вместо това?
» Пропуснали сме да публикуваме декларация за липса на дейност до 30-ти юни. Можем ли да я публикуваме до 30-ти септември? вижте повече ..

|
Какво да публикувате?
От какво се състои ГФО и какво подлежи на публикуване?
От какво се състои Годишния финансов отчет- ГФО?
Пълният годишен финансов отчет- ГФО, съгласно чл. 29, ал.1 и 2 от Закона за счетоводството, във връзка с т. 2 от Национален счетоводен стандарт № 1, се състои от:
1. Счетоводен баланс
2. Отчет за приходите и разходите
3. Отчет за паричните потоци
4. Отчет за собствения капитал
5. Приложение, включително Справка за нетекущите /дълготрайни/ активи.
Съгласно чл. 29, ал. 4 и 5 от Зсч във връзка с т. 24.3 от НСС 1, микропредприятията, т.е.тези, които към 31 декември на текущия отчетен период не недвишават най-малко два от следните показатели: 1. балансова стойност на активите- 700 000 лв, 2. нетни приходи от продажби- 1 400 000 лв и 3. средна численост на персонала- 10 души, с изключение на инвестиционните дружества и финансовите холдингови дружества, може да не съставят приложение, ако условните задължения по т. 24.2, б.“г“ и предоставените аванси и кредити по т. 24.2, б.„д“ от НСС 1, както и информацията относно придобиването на собствени акции по чл.187д от Търговкия закон, е оповестена в бележка под линия към баланса, и в тези случаи техния ГФО може да се състои само от:
1. съкратен баланс по раздели и
2. съкратен отчет за приходите и разходите по раздели.
Съгласно чл. 29, ал. 6 от ЗСч, ГФО на малките предприятия, т.е. тези, които към 31 декември на текущия отчетен период не надвишават най-малко два от следните показатели: 1. балансова стойност на активите- 8 000 000 лв, 2. нетни приходи от продажби- 16 000 000 лв и 3. средна численост на персонала- 50 души, може да се състои само от:
1. съкратен баланс по раздели и групи,
2. съкратен отчет за приходите и разходите по раздели и групи и
3. приложение
На основание чл. 29, ал. 8 от ЗСч, микро и малките предприятия по избор могат да съставят пълен комплект финансови отчети.
На основание чл. 29, ал. 9 от ЗСч, средните и големите предприятия, както и предприятията от обществен интерес, независимо от това дали са микро, малки, средни или големи, съставят годишен финансов отчет- ГФО в пълен комплект.
Средни предприятия са тези, които не са малки и към 31 декември на текущия отчетен период не недвишават най-малко два от следните показатели: 1. балансова стойност на активите- 38 000 000 лв, 2. нетни приходи от продажби- 76 000 000 лв и 3. средна численост на персонала- 250 души, а големи- тези, които за текущия период надвишават показателите за средни предпиятия.
Кой изготвя Годишни доклади?
На основание чл. 39 от Зсч предприятията изготвят и годишен доклад за дейността.
На основание чл. 42 от Зсч, микро и малките предприятия, които не подлежат на задължителен независим финансов одит и не са инвестиционни дружества и финансови холдингови дружества, могат да не изготвят годишен доклад за дейността, ако информацията относно придобиването на собствени акции по чл.187д от Търговския закон е оповестена в приложението към ГФО или в бележка под линия към баланса.
На основание чл. 43 от Зсч, микро, малките и средните предприятия могат да не включват в доклада за дейността си нефинансова информация.
На основание чл. 40 от Зсч във връзка с Параграф 1, т. 22, букви „а“, „б“ и „в“ от Допълнителнитге разпоредби на ЗСч, предприятията, чиито прехвърлими ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар в държава-членка на ЕС, кредитните институции и застрахователите и презастрахователите, включват в доклада си за дейността и декларация за корпоративно управление, съгл.Закона за публичното предлагане на ценни книжа.
На основание чл. 41 от Зсч, големите предприятия от обществен интерес с над 500 души среден брой служители през финансовата година, включват в доклада си за дейността и нефинансова декларация.
На основание чл. 53, ал. 1 от Зсч, големите предприятия и предприятията от обществен интерес, извършващи дейност в добивната промишленост или в дърводобива от девствени гори, изготвят и публикуват едновременно с годишния доклад за дейността си и годишен доклад за плащанията към правителства.
Какво подлежи на публикуване?
Съгласно чл. 38 от Закона за счетоводството се публикува:
Годишният финансов отчет- ГФО на предприятието и годишните доклади, когато трябва да има такива, приети от Общото събрание на съдружниците / акционерите или съответния орган.
На основание чл. 38, ал. 4 от ЗСч, във връзка с Параграф 3 от Допълнителните разпоредби на Зсч, микро и малките предприятия, които не подлежат на задължителен независим финансов одит, публикуват най-малко баланс и приложение, когато предприятието има задължение за изготванято му, т.е. микропредприятията, които на основание т.24.3 от СС1 не изготвят приложение, могат да публикуват само изготвения, съгласно изискванията и избора им, баласнс- пълен или съкратен, а малките предприятия- само баланс и приложение.
Не подлежи на задължителна публикация Годишния отчет за дейността / ГОД / на предприятието по чл. 92, ал. 3 от ЗКПО /пълните справки, предоставяни на Националния статистически институт и НАП/, но по Ваше желание можем да го публикуваме.
.
|